Οδική Ασφάλεια-Πρόληψη Τροχαίων Ατυχημάτων

ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Εκ μέρους του Συλλόγου των καθηγητών αλλά και εκ μέρους των μαθητών μας θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Κισάμου κ. Μιχαήλ Μπαργωτάκη καθώς και τα μέλη του Συλλόγου για την πρωτοβουλία τους να υλοποιηθεί η σημερινή, σπουδαία για όλους, εκδήλωση με τους εκλεκτούς προσκεκλημένους ομιλητές, τον Πρόεδρο του Εθελοντικού Συλλόγου Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων Κρήτης (Ε.ΣΥ.ΠΡΟ.ΤΑ) κ. Ιωάννη Λιονάκη , τον Υποδιοικητή του Αστυνομικού Τμήματος Κισάμου κ.  Νικόλαο Ζαφειρούδη και την Κοινωνική Λειτουργό του σχολείου μας κ. Χρυσή Πευκιανάκη.

Όλοι γνωρίζουμε ότι τα τροχαία ατυχήματα αποτελούν μάστιγα για τη χώρα μας σύμφωνα με τα ερευνητικά στοιχεία της Eurostat και επίσημα αναφέρεται ότι οι τρεις κύριοι παράγοντες που ενοχοποιούνται για την πρόκληση των ατυχημάτων είναι το αλκοόλ, η υπερβολική ταχύτητα και η απόσπαση της προσοχής από το κινητό τηλέφωνο, ενώ ο βασικότερος παράγοντας για τα μεγάλα ποσοστά νεανικής θνησιμότητας από τραυματισμούς σε τροχαία δυστυχήματα είναι η ελλιπής ενημέρωση και εκπαίδευση σε θέματα οδικής ασφάλειας και η μη τήρηση των σχετικών νόμων.

Τα παιδιά μας λοιπόν είναι οι πιο ευάλωτοι χρήστες του οδικού δικτύου, επομένως  η πρόληψη είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας αποτροπής τροχαίων ατυχημάτων, γι’ αυτό θα πρέπει να εστιάσουμε εκεί, για να τα προστατεύσουμε. Χρειάζεται διαπαιδαγώγηση από το σπίτι αλλά και στη συνέχεια, σωστή κυκλοφοριακή αγωγή,  πράγματα που δεν γίνονται στη χώρα μας. Οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί πρέπει να είναι τα σωστά πρότυπα και οι οδηγοί να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.

Η ευαισθητοποίηση όλων, των γονέων, των εκπαιδευτικών και των μαθητών για την πρόληψη των τροχαίων, είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για τη μείωση τους στο ελάχιστο.

Η Διευθύντρια του 1ου Γυμνασίου Κισάμου
Αντωνία ΜαζοκοπάκηY