Επίσκεψη της περιβαλλοντικής ομάδας στην Ποταμίδα Κισσάμου

Την Παρασκευή 29/03/2024  πραγματοποιήθηκε επίσκεψη της περιβαλλοντικής ομάδας στο χωριό Ποταμίδα Κισσάμου.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές από κοντά την γειτονιά που μεγάλωσε ο μεγάλος ηθοποιός Μάνος Κατράκης και παράλληλα να επισκεφθούν τις μοναδικές ομορφιές του χωριού, όπως το ενετικό εκκλησάκι της Αγίας Άννας, τον παλαιό νερόμυλο του χωριού,τους κομόλιθους ένα μοναδικό και ανεκτίμητης αξίας φυσικό δημιούργημα και τέλος το Μουσείο Σχολικής Ζωής με πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό για μελέτη και έρευνα.

Υπεύθυνη του προγράμματος η κ.Κουρούπη Αναστασία με συνοδούς καθηγητές την κ.Μαζοκοπακη Αντωνία και την κ.Αναστασιου Χρηστινα.

Ξεναγος αυτής της δράσης η κ.Αικατετινη Στρατάκη συνταξιούχος και δασκάλα του χωριού την οποία και ευχαριστούμε θερμά.